امکانات و تجهیزات دانشگاه خیام

دانشگاه خیام در یک نگاه
۰۵۱-۳۵۱۵۶
امکانات و تجهیزات دانشگاه خیام
دانشگاه خیام / امکانات و تجهیزات دانشگاه خیام

سالن برگزاری همایشها

    این دانشگاه دارای دو سالن جمعا به متراژ 420 متر مربع و استعداد 500 صندلی می باشد که در زمینه برگزاری همایشها، سمینارها، جشن ها، مناسبتهای ملی و مذهبی و اعیاد، پخش فیلم مستند علمی- آموزشی و... بهره برداری می گردد.از جمله برگزاری جشن ملی و مذهبی (جشن روز ملی آمار، جشن روز مهندس ،جشن های فارغ التحصیلی، مبعث،غدیر و اعیاد شعبانیه و ....)رصدخانه

    رصدخانه دانشگاه خیام در سال 1389 به همت مسئولین محترم دانشگاه مصادف با هفته نجوم افتتاح گردید. در اولین سال افتتاح رصدخانه خیام، رصد خورشید گرفتگی و اختفای یک ستاره توسط دانشجویان انجمن نجوم و تیم آماتوری خیام صورت گرفت.
اولین رصد خسوف دهه 90 مصادف با سال جهانی نجوم با مشارکت و همکاری دانشجویان نجوم خیام و اساتید گروه فیزیک و دانشجویان و کارکنان و مرکز کامپیوتر دانشگاه صورت پذیرفت.
    رصد گذر سیاره زهره از مقابل خورشید و اهمیت انجام آن به عنوان یک پدیده طولانی مدت برای وقوع مجدد در سال 91 با همکاری دانشجویان انجمن نجوم دانشگاه به انجام رسید. که برای بدست آوردن اطلاعات و داده های دقیق در خصوص انجام پروژه های تعریف شده هماهنگی‌هایی با کشور مالزی و ژاپن صورت گرفته بود.
از جمله برنامه های مستمر که در تمام سال های گذشته تا کنون صورت گرفته است، آموزش رصد برای دانشجویان انجمن های خیام در انجام آموزش رصد  و همچنین رصد اجرام آسمانی بوده است.
    مسئولیت رصدخانه خیام به عهده خانم دکتر فاطمه صالحی عضو هیئت علمی گروه فیزیک دانشگاه خیام می باشد که بدین منظور از کلیه دانشجویان علاقمند به نجوم دانشگاه خیام دعوت به همکاری و مشارکت علمی_فرهنگی می نمایند.


دفتر کار انجمن ها و کانون های علمی و فرهنگی و تشکل های دانشجویی  

    این دانشگاه دارای 12 انجمن علمی ، 5 کانون فرهنگی و 1 تشکل دانشجویی می باشد که در زمینه های برگزاری سمینار ها، همایش ها ، دوره های آموزشی ، جشن ها و مراسم ملی و مذهبی و سایر فعالیت های مرتبط علمی، فرهنگی و سیاسی به فعالیت مشغول می باشند. با توجه به موارد یاد شده فضای اختصاص یافته به متراژ 180 متر مربع به  صورت مجزا (پارتیشن بندی) شده و در اختیار این انجمن ها قرار گرفته است . و علاوه بر آن دفاتر کار حوزه مقاومت بسیج دانشجویی در بخش خواهران و برادران فعالیت می نمایند.  


نمازخانه اصحاب الشهداء

 به مساحت 250 متر مربع به تفکیک خواهران و برادران هرکدام 125 متر مربع می باشد. که در آن همه روزه نماز جماعت اقامه می شود. و مراسم های  مذهبی نیز در این مکان برگزار می شود.
در پردیس شماره 2 نیز نمازخانه ای به مساحت 160 مترمربع به تفکیک خواهران و برداران هرکدام 80 مترمربع در نظر گرفته شده که کلیه مناسبتهای مذهبی و اقامه نماز جماعت در آن انجام می پذیرد.
سلف و سرویس های دانشگاه

    در پردیس شماره 1 سالن غذاخوری سر پوشیده با 620 متر مربع به صورت مجزا (خواهران و برادران ) و دارای 2 تریای مجزاء در هر قسمت با متراژ50 متر مربع می باشد که هر روز از ساعت 14-12 در این مکان غذای دانشجویی به دانشجویان داده می شود.
    در پردیس شماره 2 نیز سالن غذاخوری سرپوشیده و باز به مساحت 250 متر به صورت مجزا (خواهران و برادران) و با تجهیزات و لوازم مناسب راه اندازی گردیده است.تریای فضای باز

    این مکان در فضای سبز دانشگاه در پردیس شماره 1و 2 هر کدام با مساحت 50 مترمربع با امکانات مناسب جهت استفاده دانشجویان راه اندازی گردیده است. که دانشجویان در فصول بهار و تابستان از فضای سبز آن استفاده می کنند.


سالن های ورزشی

    واحد تربیت بدنی دانشگاه با فضای 1500 مترمربع سالن سرپوشیده و یک چادر فرهنگی به مساحت 50 مترمربع به فعالیت رسمی و فوق برنامه ورزشی دانشجویان مشغول است. در رشته های مختلف ورزشی مثل والیبال، فوتسال، فوتبال، بدمینتون، تنیس روی میز، فوتبال دستی و... مشغول است. و بارها دانشجویان این دانشگاه در مسابقات کشوری و برون مرزی شرکت نموده و افتخار آفرین شده اند و مقامات ارزنده ای را کسب نموده اند.

    ناگفته نماند که فضای چادر فرهنگی صرفا به منظور بهره برداری دانشجویان در  اوقات فراغت پیش بینی گردیده است.
    دیگر حوزه های مسئولیتی حوزه معاونت در زمینه های حوزه مالی، شوراها، فعالیتهای اجتماعی و رفاهی، کانونهای فرهنگی و انجمن های علمی و تشکلهای دانشجویی، عفاف و   حجاب و سایر مسئولیتهای مرتبط می باشد.کتابخانه مرکزی 

    كتابخانه دانشگاه خيام در سال 1371 همزمان با تاسيس موسسه آموزش عالي خيام شروع به كار كرده است. اين كتابخانه با يك سالن كتابخانه مركزي كار خود را شروع كرد و اينك با تأسيس دانشكده مهندسي و علوم پايه به دو كتابخانه مركزي و دانشكده مهندسي گسترش يافته است.
هم اكنون اين دو كتابخانه در بخشهاي مختلف خدمات متنوعي را به دانشجويان ارائه مي نمايد.
    تعداد کل منابع  چاپی کتابخانه 25500 نسخه است که 6500 نسخه کتاب  لاتین و 19000 نسخه کتاب فارسی است و تعداد منابع الکترونیکی 25000 عنوان است.


 

ثبت توسط : مرکز آمار، اطلاعات و امور رایانه ای تعداد بازدید : ۳۴۶۰۹ مشاهده نسخه چاپی اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی